آیلتس (IELTS) چیست؟

آیلتس چیست؟

آیلتس (IELTS) مخفف کلمات انگلیسی International English Language Testing System می باشد٬ یعنی: سیستم امتحان بین المللی زبان انگلیسی.

در آزمون بین المللی آیلتس (IELTS) هدف تعیین سطح زبان آموز و میزان تسلط او در زبان انگلیسی می باشد.
نمره دهی آیلتس از ۰ تا ۹ می باشد. ۹ بالاترین نمره ی آزمون آیلتس (IELTS) می باشد٬ تنها افرادی می توانند این نمره را کسب کنند که کاملا مسلط به هر چهار مهارت زبان انگلیسی باشند. تقریبا می شود گفت به اندازه یک شخص تحصیل کرده انگلیسی زبان انگلیسی بلد باشند.

 

چه زمانی آیلتس (IELTS) برگزار می گردد؟

آیلتس سالیانه چندین بار در سراسر دنیا برگزار می گردد. در ایران هم برگزاری آن بر طبق ضوابط و مقراراتی است که توسط مسولین آیلتس (IELTS) ابلاغ می گردد.

 

کجا باید  آزمون آیلتس بدهم؟

در ایران آیلتس تنها در موسساتی برگزار می گردد که نماینده ی آیلتس در ایران باشند. برای آشنایی با موسساتی که مجوز برگزاری این آزمون را دارند باید به وبسایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کرد. تنها موسساتی که اسامی آنها در سایت سازمان سنجش باشد معتبر و مجاز به برگزاری

این آزمون در ایران می باشند.
بسیاری از افراد ترجیح می دهند که این آزمون را در کشورهای دیگری مثل ترکیه٬ امارات متحده عربی٬ ترکمنستان و غیره بدهند.

آزمون خارج از کشور

خیلی از زبان آموزان من این سوال را می پرسند که آیا بهتر است که در ایران امتحان بدهیم یا خارج از کشور؟

جواب قطعی من این است که هیچ تفاوتی بین سپری کردن آزمون در ایران و خارج از ایران نیست زیرا همه ی آزمون ها استاندارد و یک درجه سختی دارند و برای امتیاز دهی یک پارامتر خاص وجود دارد که در سر تا سر دنیا باید از آن استفاده کنند.

آیلتس (IELTS) جنرال

آیلتس همیشه به دو شکل جنرال و آکادمیک برگزار می گردد.
آیلتس جنرال برای آن دسته از افرادی است که قصد مهاجرت به کانادا٬ استرالیا یا بریتانیا را دارند یا می خواهند در کشوری انگلیسی زبان مشغول به کار شوند. در آزمون آیلتس (IELTS) جنرال چهار مهارت شنیداری٬ نوشتاری٬ خواندن و صحبت کردن عمومی مورد تست قرار می گیرد.

آیلتس (IELTS) آکادمیک

آزمون آیلتس (IELTS) برای آن دسته از متقاضیانی است که برای ادامه تحصیل در دانشگاه به کشوری ثانویه می خواهند مهاجرت کنند. داشتن مدرک آیلتس برای این دسته از افراد الزامی است.

 

(پیشنهادی)  10 رمان انگلیسی ساده که خواندن آن به همه زبان آموزان توصیه می شود

نمره ی مناسب آیلتس

اینکه ما آیلتس با چه نمره ای داشته باشیم مورد قبول است بستگی به دانشگاهی دارد که می خواهید ثبت نام کنید. بسیاری از دانشگاه ها معمولا آیلتس بین ۵.۵ تا ۷ را تقاضا می کنند.

 

تفاوت بین آیلتس جنرال و آکادمیک در چیست؟

آیلتس (IELTS) آکادمیک همانند آیلتس (IELTS) جنرال هر چهار مهارت را تست می گیرد با این تفاوت که آزمون نوشتاری و خوانداری آن بسیار دشوارتر از آیلتس (IELTS) جنرال می باشد. در واقع این دو قسمت آزمون ( خوانداری و نوشتاری) دارای مطالب و سوالات دانشگاهی و علمی می باشد. در صورتی که در آزمون آیلتس (IELTS) جنرال تماما از مطالب عمومی سوال می آید.

 

یادگیری آیلتس

اگر بخواهم مقایسه داشته باشم آیلتس را با آزمون کنکور ایران مشابه می دانم. برای اینکه بتوانید در آزمون آیلتس شرکت کنید در ابتدا باید زبان شما تقویت شود و سپس در دوره های خاص آیلتس (IELTS) شرکت کنید تا با ترفندها وتکنیکها و همچنین زمانبندی در آیلتس آشنا شوید.

 

(پیشنهادی)  روش تدریس مکالمه زبان انگلیسی: ۶ نکته برای آموزش مکالمه

آیا باید آیلتس را بگیرم؟

بسیاری از افراد که برای مشاوره نزد من می آیند این سوال را زیاد می پرسند که آیا باید آیلتس را بگیرم؟
تنها زمانی باید برای آزمون و دوره های آیلتس اقدام کرد که به مدرک آن نیاز داشته باشیم. در غیر اینصورت اتلاف وقت و هزینه می باشد. دلیلش این است که مدرک آیلتس (IELTS) فقط ۲ سال اعتبار دارد و پس از آن ابطال می گردد. به جای آن توصیه می شود در آزمون های ESOL دانشگاه کمبریج انگلستان که مدرک آن مادم العمر معتبر است شرکت کنند.
برای آن دسته از افرادی که می خواهند مدرس زبان شوند توصیه می شود که مدرک TESOL که مادام العمر و بین المللی معتبر است را دریافت کنند.

 

از چه منابعی برای آزمون آیلتس باید استفاده کنم؟

بهترین مکان برای یادگیری زبان انگلیسی شرکت در کلاسهای زبان می باشد. اما می توانید از یک سری کتاب ها مثل Complete IELTS, Insight Into IELTS استفاده کرد.

اگر مدرس زبان انگلیسی هستید پیشنهاد می دهم که در دوره ی Certificate in IELTS شرکت کنید و مدرک بین المللی آن را دریافت کنید. می خواهم در این دوره شرکت کنم.

شمس الدین خجسته نیا

درباره نویسنده

شمس الدین خجسته نیا

من شمس الدین خجسته نیا نویسنده، مدرس و مربی دوره های روش تدریس زبان انگلیسی و نماینده کالج تربیت مدرس لندن London Teacher Training در ایران هستم. در این وبسایت به همراه همکارانم سعی می کنیم که از تجربیات و اندوخته های علمی خود به شما بگوییم.

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ‍پینگ بک: سمینار یادگیری آسان زبان انگلیسی و کسب درآمد از آن - موسسه ی زبان

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ از ما بپرسید