مدیریت کلاس و شیطنت دانش آموزان – چگونه کلاسی مرتب داشته باشیم؟

اگه فكر مي كنيد كه دانش آموزانتان  خيلي شر و شيطان هستند و به حرفتان گوش نمي دهند و نظم كلاستان را بهم ريخته اند يا به اصطلاح خودمان گودزيلا هستند،  شما در این خصوص  اولین و آخرین معلم شاکی نیستید.

ولي نگران نباشيد در اين مقاله قصد دارم به اين موضوع بپردازم و راهكارهاي مناسبی را برای حل این موضوع در اختیارتان قرار داده و همچنين مديريت كلاس را برایتان شرح دهم. شما هم بايد قول دهيد اين موارد رو بكار ببنديد در غیر این صورت هيچ اتفاق خاصي در كلاس شما رخ نخواهد داد.

 

چیدمان کلاس

اينكه دانش آموزان خيلي شيطون هستند و هميشه با هم درگيرند به  عوامل بسیاری بستگي دارد.

شما بايد همه ي جوانب رو در نظر بگيريد. يكي از اين موارد  می تواند چيدمان كلاستان باشد، تعجب نكنيد!!! چيدمان كلاس شما تاثير بسزايي در يادگيري و مديريت كلاس شما دارد.

حواسمان باشد كه گفتیم مديريت كلاس نه كنترل كلاس. كنترل كردن كار پليس هاست ما بايد مديريت كنيم.
ممكن است  دانش آموزان كلاس شما روي نيمكت و يا صندلي هاي دانش آموزي پشت سر هم به صورت رديفي بنشينند كه خود اين امر باعث ميشود بعضي از دانش آموزا خصوصا پر جنب و جوش تر ها( شیطون تر ها) از ديد شما مخفي بمانند و شما نتوانيد تماس چشمي موثری با آنها برقرار کنید.

در نتیجه شما این فرصت رو به این گروه از  دانش آموزان میدهید که مخفیانه و بدون اینکه شما متوجه شوید هرج و مرج ایجاد کنند .

تماس چشمی

بحث تماس چشمي شد، يادتان نرود كه تماس چشمي مي تواند تا حد بسیار  زيادي به مديريت كلاس شما كمك كند.

وقتي دانش آموزان بدانند كه شما هميشه حواستان به آنها هست (مرتبا تماس چشمي  داريد) جرات اذيت كردن را پیدا نخواهند کرد.

چیدمان صندلی ها

حالا من صند لي هاي كلاسم را به چه شكلي بچينم كه هم دانش آموزان بهتر ياد بگيرند  و هم حواسم به تك تكشان باشد؟
پيشنهاد من اين است  كه چيدمان صندليها  به شكل يک نيم دايره يا نعل اسب باشد. 

با این چیدمان هم شما به دانش آموزان دسترسي و احاطه ي كامل داريد و هم اينكه فضاي صميمي تر و مفيدتری براي يادگيري فراهم آورده اید .

 

(پیشنهادی)  چگونه به بهترین شکل برای آزمون تافل TOFEL آماده شویم؟(قسمت دوم)

تمرین کردن

يک مورد ديگر اين است كه ثانيه به ثانيه كلاس دانش آموزانتان بايد درگير درس شما، انجام تمرين و يادگيري باشند.

هيچ زمان خالي و فاصله اي نبايد در  كلاستان بوجود بياید.

این یعنی چه( منظور چیست)؟ يعني اينكه لحظه به لحظه ي كلاستان دانش آموزان بايد درگير انجام دادن دستوالعمل ها به طور مثال حل مسائل، تکرار کردن کلمات جدید درس بعد از شما ، و يا كمك به بغل دستی خود در صورت فعالیت های مشارکتی و گروهی  و … باشند.

اگر به دانش آموزان مجال دهيم كه با هم به  گفت و گو درباره ی  موارد غیر مرتبط با كلاس صحبت كنند اتفاق خوبي نخواهد افتاد.

حتي زماني كه شما مشغول به صحبت كردن و خصوصا نوشتن روي تخته هستيد، دانش آموزان بايد ترغيب شوند كه همراه شما مطالب را دنبال  كنند و هر لحظه آماده باشند  که مورد پرسش و پاسخ مطالب درس قرار گیرند.

موضوعی که به آن پرداختیم  كليدي ترين مطلب اين مقاله است.

 

آیا در دوره ی جامع و کامل تسول شرکت کرده اید. این یک دوره ی بین المللی می باشد. پیشنهاد می کنم همین الان در این دوره شرکت کنید و مدرک بین المللی بگیرید.

تشویق و تحسین

موردي كه حتما بايد بهش توجه كنيد تشويق و تحسين كردن دانش آموزان است
 
ديل كارنگي در كتاب آيين دوستيابي عنوان مي كند كه همه ي انسان ها ميل به
 احساس مهم بودن و تحسين شدن دارند و ما به عنوان مربي هاي آموزشي مي بايست خودباوري را در دانش آموزان  تقويت کنیم تا با کمک محبوبیتی که کسب میکنیم بتوانیم آنها را با خود همراه سازیم .
 ایمان داشته باشید اگر دانش آموزان در زمان مناسب و به نحو مطلوبي مورد تشويق قرار گیرند هميشه مطيع ما خواهند بود.
 نباید فراموش کنیم   كه دانش آموزان را به خاطر هر قدم مثبتي كه بر مي دارند و هر فعاليت مثبتي كه انجام می دهند تشويق و تحسين كنيم.

باور كنيد تحسين كردن تا ٨٠ برابر بیشتر  از تنبيه كردن نتيجه مي دهد و خيلي اوقات ما با تنبيه كردن  نتيجه ي عكس مي گيريم در صورتي كه در مورد تشويق كردن اين موضوع مطرح نيست.

چطور دانش آموزانمان را تشويق كنیم؟

خوب اين سوال خيلي كلي است و جواب دادن به آن کمی  سخت.اما مواردی که در ادامه ذکر میشوند میتوانند تا حدی زیادی در زمینه به شما کمک کنند .
١- كف زدن براي دانش آموزي كه كار مثبتي انجام داده است

٢- هديه دادن

٣- نصب عكس دانش آموزان حرف گوش كن در راهرو

٣- استفاده از برچسب در كتاب يا دفترشان بعد از انجام درست تكالیف

٤- امتياز دادن

٥- شخصي كردن تشويق ( شما بايد علايق و سلایق  دانش آموزانتان را کشف کنید به عنوان مثال دانش آموز شما بستنی حاجی بابا دوست دارد خوب طبعا مي توانيد يک روز به صرف بستنی او را به حاجی بابا  دعوت کنید .)

تنبیه کردن

و در آخر مي رسيم به تنبيه كردن، راستش بنده شخصا خيلي موافق تنبيه كردن نيستم اگر يادتان باشد گفتم كه تنبيه كردن فقط ٢٠ درصد تاثیرگذار بوده ولي تشويق کردن ٨٠ درصد.

منظور من به هيچ وجه تنبيه فيزيكي نيست، بگذاريد ابتدا به تعريف تنبيه كردن نگاهي كنيم؛

در فرهنگ لغت معين:
 اگاهانیدن و بیدار کردن

. بیدار گردانیدن و واقف کردن برچیزی . آگاه و هوشیار گردانيدن، چوب زدن و كتك زدن .
منظور ما به هيچ وجه كتك زدن نيست بلكه انجام كاري جهت آگاه كردن مي باشد.

به عنوان مثال مي توانيد چشم غره برويد يا اينكه دانش آموز مورد نظر را براي مدت كوتاهي ناديده بگيريد(  به اصطلاح بی محلی و بی اعتنایی کنید) و دليلش را هم به او گوش زد كنيد در اين مرحله نبايد از او سوالي بپرسيد يا اينكه به او نگاهي كنيد.
مي توانيد دانش آموز شر و شيطون را گوشه اي از كلاس رو به دیوار و پشت به سایر دانش آموزان بگذاريد  و فعاليت مورد علاقه ي دانش آموزان كلاس مثل بازي يا تماشاي فيلم را ضمن بی اعتنایی به او انجام دهید .
شمس الدين خجسته نيا

درباره نویسنده

شمس الدین خجسته نیا

من شمس الدین خجسته نیا نویسنده، مدرس و مربی دوره های روش تدریس زبان انگلیسی و نماینده کالج تربیت مدرس لندن London Teacher Training در ایران هستم. در این وبسایت به همراه همکارانم سعی می کنیم که از تجربیات و اندوخته های علمی خود به شما بگوییم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *