مهارت ریدینگ (Reading) در کودکان و پیشرفت آن ها در این مهارت

تقویت مهارت ریدینگ

در این مقاله، درباره ضرورت تقویت مهارت ریدینگ (Reading) برای زبان آموزان در رده سنی پایین توضیحاتی داده می‌شود و نکاتی درباره چگونگی پرداختن به این مهارت ارائه خواهد شد.

ماهیت خواندن به گفته سازمان جهانی یونسکو “حدود ۱۲۲ میلیون جوان در سراسر جهان بی‌سواد هستند، که زنان جوان ۶۰٫۷% این آمار را به خود اختصاص می‌دهند. ۶۷٫۴ میلیون کودک به مدرسه نمی‌روند. دلیل اصلی بی‌سوادی، نظام های آموزشی پایه ناکارآمد یا عدم وجود آموزش پایه است.

تصویر کنید زندگی شما اگر خواندن بلد نبودید چگونه می‌شد! گفته می‌شود که تقریباً فقط ۸۰% جمعیت جهان قادر به خواندن نوشته ها هستند.خواندن، یکی از مهارت های اساسی برای زبان آموزان است.

اما این موضوع تنها در زبان رسمی یک کشور خلاصه نمی شود. زبان انگلیسی به حدی مهم است که اگر کسی آن را بلد نباشد، امروزه بی‌سواد تلقی خواهد شد. 

چرا باید مهارت ریدینگ (Reading) را ارتقاء بدهیم؟

سطح سواد در زبان اول یا همان زبان مادری، باعث آگاهی نسبت به روند پیشرفت در یادگیری زبان دوم می‌شود.

پیشرفت در مهارت خواندن یا ریدینگ در زبان دوم نیز، ارتباط مستقیمی با درک و استفاده از مهارت های شنیداری (Listening) و صحبت کردن (Speaking) دارد.

چرا که:

• باید ابتدا کلمه ای را بشنوید، تا بتوانید آن را بگویید.

• باید ابتدا کلمه ای را بگویید، تا بتوانید آن را بخوانید.

• باید ابتدا کلمه ای را بخوانید، تا بتوانید آن را بنویسید.

در نتیجه لازمه‌ی تسلط پیدا کردن بر مهارت های خواندن (ریدینگ) و نوشتن(رایتینگ)، داشتن پایه قوی در مهارت‌های شنیداری (لیسنینگ) و گفتاری(اسپیکینگ) است.

یادگیری مهارت reading و در ادامه یادگیری مهارت writing توسط دانش آموزان نیز به این معنی است که او باید ارتباطی میان چیزهایی که تا به حال شنیده یا گفته است با چیزهایی که می‌خواند و می‌نویسد ایجاد کند.

چگونه زبان آموزان را با مهارت Reading مواجه کنیم؟

خواندن و ریدینگ

استراتژی های اولیه آموزش ریدینگ

در اولین مراحل از آموزش به زبان آموزان، نیازمند دستورالعملی واضح و صریح در مورد ارتباط علائم (حروف) در انگلیسی و صدایی که بوجود می‌آورند هستید.

باید به آن ها آموزش داده شود که ارتباطی مستقیم بین صداها و حروف وجود دارد، تا اینکه بتوانند اصوات را با هم ترکیب کنند و کلمات ابتدایی و ساده را بخوانند.

زمانی که زبان آموز ترکیب صداها با یکدیگر را به خوبی یاد گرفت، حالا می‌توان به او یاد داد که چگونه صداها را در کلماتی که بلد هست بگوید “بخش کند”. 

مجموع این مهارت ها (که شامل کنار هم گذاشتن صداها و جدا کردن آن ها از یکدیگر می باشد) در هجی کردن کلمات و همچنین تشخیص مفهوم کلمه به آن ها کمک می کند.

 مقصود اصلی انسان ها از اختراع علائم، انتقال اطلاعات به یکدیگر است.

برای مثال می‌توانید به مصریان باستان و هیروگلیف های آن ها، تصویرنگاشت های چینی، متون عربی و یا متون رومی فکر کنید. تفاوت این شیوه های نوشتن تنها در علائم نیست، بلکه جهت نوشتاری آن ها نیز متفاوت است.

تمامی این زبان ها باید با دقت و صراحت آموزش داده شوند، چرا که تمامی آنها ساخت بشر هستند و اصول و قواعدی منحصر بفرد دارند.

معناشناسی

قابلیت رمزگشایی ارتباط بین علائم و صداها و سپس روخوانی کلمات، به تنهایی سودی ندارد.

علائم زبانی حاوی معانی هستند و زبان آموزان باید بیاموزند که چگونه علائم را به تصاویر ذهنی تبدیل کنند تا بتوانند پیغامی که از طریق آن ها به اشتراک گذاشته می شوند را دریابند.

جمله شناسی

ریدینگ

همانگونه که زبان های مختلف در علائم نوشتاری تفاوت دارند، در چیدمان و ترتیب این علائم نیز متفاوت هستند.

فراگیری علم گرامر یا علم نحو بهتر است که به جای اینکه مستقیماً و به صراحت “آموزش” داده شود، طی مواجهه های متعدد با کاربرد های زبان در جنبه های مختلف اتفاق بیافتد. 

تشریح کامل زبان و اجزای آن، برای یک کودک کاربرد چندانی ندارد، البته از سن ۱۰ سالگی در دانستن نکات ساده‌ ساختار زبان، مانند شناسایی اسم ها، افعال، صفت ها، قید ها، حروف تعیین، ضمایر و ترتیب کلمات، می‌تواند سودمند باشد.

دلیل آن وجود تفاوت های احتمالی بین زبان اصلی (مادری) زبان آموز و زبان انگلیسی و نیاز او به راهنمایی برای کشف این تفاوت ها است.

توسعه فرآیند آموزش

ریدینگ یک کار رضایت‌بخش است و می‌تواند برای زبان آموز و معلم بطور همزمان لذت بخش باشد.

اگر معلم زبان بتواند فرآیند آموزش این مهارت اساسی را با سرگرمی همراه کند، بازتاب این تلاش را در روند پیشرفت زبان آموزان مشاهده خواهد کرد. 

 فهرستی مفید از ایده هایی برای ایجاد یک “محیط آموزشی مفید در کلاس درس” 

• برچسب‌گذاری وسایل و ابزار بچه ها، مانند میز، جا لباسی و… در محدوده کلاس و مدرسه.

• استفاده از پوسترهای رنگارنگ و جذاب که کلمات هم قافیه را آموزش می‌دهند و یا حاوی پیام های آموزشی هستند.

• پیغام هایی مانند “فراموش نکنید … را همراه خود بیاورید.”

• بلند خواندن متن ها، توسط معلم یا دانش آموزان سن بالاتر.

(پیشنهادی)  مکالمه زبان انگلیسی - چند راه ساده٬ سریع و جذاب برای مکالمه زبان انگلیسی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط